Parkiet – co warto o nim wiedzieć?

Dobrze wybrana podłoga jest podstawą każdego dobrego wnętrza. Drewno to materiał ceniony od wieków za trwałość, naturalne piękno oraz łatwość renowacji. Poza tym jest ono również doskonałym izolatorem akustycznym i termicznym. Dzięki strukturze porowatej oraz właściwościom higroskopijnym doskonale dostosowuje się do warunków panujących w danym pomieszczeniu, a więc oddaje bądź wchłania nadmiar wilgoci. Może to prawdzie powodować kurczenie się desek, ale dobrze ułożona i zadbana podłoga sprawdzi się w każdych warunkach. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego gatunku drewna. W łazience z uwagi na częsty kontakt z wodą sprawdza się modrzew jako drewno oleiste i gęste. Z kolei w sypialni postawić można na miękką sosnę. Do wyboru jest też rodzaj posadzki: klasyczny parkiet, mozaika, deski lub panele podłogowe.

Dobrze wybrana podłoga jest podstawą każdego dobrego wnętrza
Autor zdjęcia: MAZZALIARMADI.IT

Parkiet układać można na kilka sposobów np. w jodełkę pojedynczą, podwójną, regularną czy nieregularną. Klepki łączone są na ogół na pióro i wpust. Regularnie konserwowany parkiet wytrzymuje nawet 50 lat, a więc około 12 cykli cyklinowania. Od tradycyjnego parkietu nieco tańszym rozwiązaniem jest parkiet lamelowy, które dobrze łączy się m.in. z terakotą.

Podłogę parkietową wykończyć można na kilka różnych sposobów. Lakiery powierzchniowe rozpuszczalnikowe są odporne na ścieranie, ale dość szkodliwe dla człowieka. Z olei lakiery wodorozcieńczalne żadnych oparów nie wydzielają, ale tworzą powierzchnię miej odporną na zużycie. Najlepszym rozwiązaniem są lakiery poliuretanowe wodorozcieńczalne, ale te kolei są dość drogie. Olej skutecznie impregnuje drewno, a ponadto ładnie eksponuje jego kolor i usłojenie. Zaolejowany parkiet jest antystatyczny, odporny na ścieranie oraz niezbyt śliski. Ponadto do dyspozycji jest też wosk, który tworzy nieco połyskującą powierzchnię.