Jaką podłogę wybrać do nowoczesnego wnętrza?

Choć nietypowe style wystroju wnętrz są cały czas w modzie, to trendy jednoznacznie wskazują na to, że rynek zmierza w kierunku nowoczesności. Klienci prywatni, jak i biznesowi oczekują jasnych, przestronnych projektów, które idą z duchem czasu. Pojawia się więc pytanie, jaką podłogę wybrać, by osiągnąć taki efekt?

Choć nietypowe style wystroju wnętrz są cały czas w modzie, to trendy jednoznacznie wskazują na to, że rynek zmierza w kierunku nowoczesności
Autor zdjęcia: mrgrahamhill

Współczesne projektowanie opiera się na wykorzystaniu skórzanych mebli, wielkich okien i białych ścian. Do takich elementów najlepiej pasuje podłoga z naturalnego drewna. Bez zbędnych zdobień, bo piękno zdrowego drzewa samo w sobie robi wrażenie. Jedyną modyfikacją powinna być impregnacja, która polega na stworzeniu niewidocznej warstwy, która spełnia dwie funkcje: chroni podłogę przed zarysowaniem oraz nadaje jej połysk.

Rodzaje podłóg drewnianych

Najpopularniejsze gatunki drewna, z jakich wykonuje się nowoczesne podłogi:

  • sosna,
  • olcha,
  • dąb,
  • klon,
  • brzoza.

W zależności od gatunku, podłoga otrzymuje różne właściwości techniczne, takie jak twardość, odporność na zarysowania czy trzymanie temperatury. Najważniejsze z punktu widzenia klienta jest jednak to, że każde drewno charakteryzuje się inną barwą. Producent podłóg drewnianych zwykle udostępnia paletę testową, na której można zobaczyć, jak dane drewno wygląda w rzeczywistości, poczuć jego fakturę.

W przypadku nowoczesnych podłóg nieoceniona jest wizualizacja wnętrza. Doświadczeni projektanci dysponują programami do tworzenia graficznych odpowiedników, które pozwalają ocenić, jak poszczególna podłoga wpływa na całokształt mieszkania. Nie da się bowiem ukryć, że nawet drobna zmiana odcienia drewna całkowicie zmieni postrzeganie wnętrza.

Stosowanie ciemnych podłóg jest dobre nie tylko z tego powodu, że pasuje idealnie do nowoczesnej aranżacji. Jest to też dobre rozwiązanie z punktu widzenia czystości, bo zabrudzenia na takim drewnie są mniej widoczne.